Choď na obsah Choď na menu
 


PROBLÉMOVÉ ZÓNY CHRBTA

 

Stuhnutá šíja:

Krčná chrbtica je nejcitlivejším miestom celej chrbtice. Pri strese a psychickom napätí trpí, pretože dochádza k stuhnutiu svalov, čo vedie ku chronickým bolestiam v oblasti ramien. Nejčastejšie týmto problémom trpia ženy. Je to častá bolesť hlavy, třpnutie a mravenčenie v horných končatinách, závrate, kolísavý krvný tlak, bolesti v očiach, návaly tepla a chladu atď.
 
Stuhnutý chrbát:
Boľavý a stuhnutý chrbát je dôsledkom prechodného stiahnutia svalov a mierneho natiahnutia šliach. Často tiež chybné sedenie, stres, fyzická a psychická únava vedie k prepínaniu svalov a svalovej nerovnováhe v tejto oblasti, prináša so sebou nepríjemnú bolesť.
 
Bolesť v krížoch:
80% všetkých bolestí chrbta majú na svedomí kríže. Seknutie v križoch sprevádza prudká intenzívna bolesť, ktorá vzniká pri veľkej fyzickej námahe, spojenej s prudkými pohybmi. Môže to vyvolať tiež nečakaný chlad a zhoršuje to kašeľ a kýchanie. Bolesť môže vzniknúť náhle alebo postupne, často sa nepríjemne stupňuje.                                                                                          
1. Bolesť zostáva ohraničená iba v oblasti krížovo-bedrovej časti chrbtice, svedčí to vcelku o ľahšom priebehu ochorenia.                                                                                                                   
2. Bolesti z krížov sa šíria do niektorej inej časti tela, najmä však do dolných končatín, alebo ak sa pridružia ťažkosti s močením a so stolicou, ide o ťažšie ochorenie.
Modernou liečebnou metódou v liečbe porúch pohyblivosti chrbtice je i liečba mäkkými technikami a manipulačnou liečbou.
Po vyliečení bolestí v krížoch je dôležité zabrániť ich novému vzplanutiu a to dôsledným predchádzaním ochoreniu masážami a cvičením.
 
Problémy s medzistavcovými platničkami:
Vykľznutie stavcov z miesta ich kľbového spojenia a posunutíie platničky vyvoláva náhlu a dlhodobú bolesť. Prepadnutie, vykľznutie, posunutie platničky môže vzniknúť tiež po menšom úraze, ak bola opotrebovaná a môže to poškodiť aj nerv. Vedie to až k problémom s močovým mechúrom, črevami, ženskými orgánmi, bolesť, třpnutie a mravenčenie v dolných končatinách a chodidlách atď.
Dlhodobý tlak na nerv mäže zapríčiniť poruchu činnosti a funkčnosti orgánu tela, ktorý nerv ovplyvňuje/inervuje. Sprievodným javom je bolesť v inej časti tela, ktorej príčinou je problém s chrbticou. Napríklad: bolesť v oblasti srdca, bolestivá menštruácia, bolesti hlavy a očí, bolesti brucha - problém so stolicou, bolesť v oblasti žalúdka, časté zápaly vaječníkov a močového mechúra, bolesť chodidiel, kolien, rúk, bolesť kĺbov atď.
 
Psychika a stres:
30% všetkých bolestí chrbta spôsobuje stres, ktorý vyvoláva tuhnutie svalov. Svaly v nerovnováhe dokážu po prudkom napnutí zatlačiť nerv, kde sa vytvorí svalový spazmus-křč. Vznikne tak blok na chrbtici.
 
Blokády na chrbtici:
Častým problémom je vznik blokád na chrbtici a to hlavne pri systematickom zaťažovaní určitých svalových partií a pri ich následnom preťažení. Chrbtica tiež trpí pri ktoromkoľvek ochorení organizmu. Blokády na chrbtici vznikajú a recidivujú ako náhle sa zhorší interné, či gynekologické ochorenie. Správna funkcia chrbtice (pohybovej osi tela) nemá vplyv len na obsah chrbticového kanála, ale aj na správnu funkciu pohybového ústrojenstva spolu s končatinami a ich kĺbmi, na funkciu svalstva a taktiež na funkciu vnútorných orgánov.
Príznakom chronického preťažovania chrbtice je blokáda (znehybnenie). Výživa tkaniva chrupaviek a platničiek je závislá na pohybe. Chrbtica sa stáva menej odolnou. Zložité súvislosti medzi štrukturálnou zmenou a poruchou funkcie chrbtice sa môžu prejaviť poškodením platničky.
Jednou z možností  obnovenia a dosiahnutia zlepšenia funkcie chrbtice je odblokovanie medzistavcového kĺbu.
Niektoré svalové skupiny bývajú pravidelne oslabené a ochabnuté, iné sú hyperaktívne s tendenciou k zvýšenému napätiu a tuhnutiu. Následkom toho vznikajú svalové dysbalancie (nerovnováhy), spazmy, blokády chrbtice a kĺbov. Odblokovaním chrbtice dochádza k normalizácii jej funkcie a súčasne k zníženiu napätia v príslušných svaloch a v ich tkanivách. Ako náhle sa podarí obnoviť funkciu, bolesť ustupuje a obnovuje sa pohyblivosť v kĺbe, upravuje sa svalový tonus a reflexná činnosť a činnosť vnútorných orgánov.
Bolesť v pohybovej sústave je varovaním, príznakom funkčnej poruchy. V priebehu rokov sa prejavia funkčné poruchy v rôznych úsekoch chrbtice. Chrbtica spája ako niť poruchy zdanlivo veľmi rôznorodé. Takmer každá trauma, úraz pôsobí priamo, alebo nepriamo na osový orgán – chrbticu (pády, dopady, údery atď.). Je to mechanický faktor.
Závrate a bolesti hlavy sú najčastejšie cervikálneho pôvodu. Z hľadiska pohybovej sústavy je nutné pokladať za kľúčovú oblasť tiež chodidlá. Psychická labilita a stres sú tiež charakteristické pre poruchy chrbtice. Silné menštruačné bolesti, chronické zápaly bývajú často prejavom funkčnej poruchy chrbtice. Ďalej to je bolesť chrbta a chrbtice, bolesť v krížoch, problémy s medzistavcovými platničkami, posun panvy, bolesť hlavy, bolesť krku, tŕpnutie a bolesť v rukách a nohách, bolesť chodidiel, kolien, ramien, bolesť členkov, bolesť kĺbov a svalov, artróza, artritída, skolióza, lordóza, kyfóza, svalové napätie, opakované napäťové zranenia, športové zranenia, poúrazové a pooperačné stavy, chronické zápaly, svalová dysbalancia (nerovnováha), porucha spánku, podráždenosť, úzkosť, chronická únava, vysoký, alebo nízky krvný tlak, menopauza, stuhnutosť pri tehotenstve, nerovnomerná chôdza, postoj, alebo bolesť nôh u detí.
Funkčné poruchy chrbtice a pohybovej sústavy tiež ovplyvňuje počasie a jeho zmeny. Ďalej je to prechladnutie infekčné choroby, horúčka, chronické blokády, svalové spazmy, zmena pohyblivosti kĺbov, reflexné zmeny, chrípka, hormonálne zmeny (menštruácia, menopauza), alergické reakcie, psychické problémy, stres atď. Bolesti chrbtice bývajú nepravidelné a rôznorodé.
 
 

logo-jpg-1.jpg

 

  
Zavolajte a dohodneme termín.

                                                                                                                                         

Mobil: 0948 495 264                                                                            

E-mail: tvojdobrypocit@gmail.com

 
 

 

Portrét


Posledné fotografie


Facebook

Kontakt

Maroš Majoroš

Novohradská 14
Veľký Krtíš
99001


Zavolajte a dohodneme termín.+421 948 495 264

tvojdobrypocit@gmail.com

Mail listArchív

Kalendár
<< máj >>
<< 2024 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 1095408
Mesiac: 6102
Deň: 282